Emu ahogy még sosem …

2007 október 12. | Szerző: |

 Kezdjük azzal, hogy az emunak szinte mindene hasznosítható. A húsát és a tojását meg lehet enni, a bőrét cipőkészítésre, lábának alsó, pikkelyes részét pedig pénztárcák, övek készítésére lehet felhasználni. A tolla remek hőszigetelő, de díszítésnek is szép, csontjából pedig ajándéktárgyak lesznek. Emellett a zsírja is hasznosítható, ugyanis sokkal finomabb, egészségesebb, mint pl az olaj. Megvastagítja a bőrt ezáltal csökkenti az öregedés tüneteit.


Egy emuból általában 10-12kg húst lehet nyerni. Vörös húsa van, koleszterinszegény, ezért pl szívpanaszokkal küzdőknek is kifejezetten ajánlják. Magas a vas, magnézium, kálium, mangán, foszfor és cinktartalma, valamint kiváló B-vitamin forrás.


Általában 12-14 hónapos korukban vágásérettek az állatok, egy emuból nagyjából 10-12kg húst lehet nyerni. Nagyon finom, kicsit édeskés, mint általában a vadhúsok, ezért kifejezetten illenek hozzá a kicsit édesebb köretek, ill pácolni is édesebb fűszerezéssel érdemes, kihozza az igazi aromáját.


Na igen, most már tudjuk hogy néz ki, milyen hasznos és különleges íze van, de hogy ismerkedtem meg én az emuval? Hát életem mézétől kaptam ajándékba egy kis husit, őhozzá találtak be az étterembe emberkék akik ezt a szárnyast népszerűsítik itthon. Persze, a kis ínyenc egyből belement a dologba és hozott nekem is egy adagra valót, mert mindig érdekli, én a főzőfenomén mit tudok kihozni egy-egy különlegesebb alapanyagból.


Miután elolvastam a tájékoztató füzetet, amit kaptam mellé, sokáig gondolkodtam. Igazából, mivel tudtam, hogy vörös hús, a pác alap elég hamar összeállt a fejemben, viszont tényleg szerettem volna mellé valami különlegeset készíteni. Olyasmit, ami kiemeli az ízét. Aztán egyszer csak beugrott.


Vörösborban pácolt emu, fetakrémmel és diós krumplipürével


Hozzávalók: kb egy kiló emuhús vastagabb szeletekre vágva, egy üveg vörösbor, fokhagyma, 1 kis doboz tejföl, 6-8 szem fekete olivabogyó ( lehet szeletelt is), két kb egy centis fetasajt szelet, 5-6 szem krumpli, tej, vaj, 2-3 nagyobb jégsaláta levél, fűszerek: zsálya, borókabogyó, egész bors, borsikafű, só, bors, cukor, oregano, friss petrezselyemzöld, egy-két szál egész rozmaring, egy marék durvára tört dió


A hússzeleteket egy tálba fektetjük, leöntjük vörösborral, olajjal, hozzádobjuk az egész borsot, a zsályát, borókát, borsikafüvet, fokhagymát nagyobb darabokra vágva, majd kb. 24 óra hosszat állni hagyjuk.


Ha kellően összértek az ízek, fogunk egy lábost, belefektetjük a hússzeleteket, majd leöntjük a páclével, beletesszük a friss rozmaring szálakat is és lassú tűzön kb 3 óra hosszat főzzük. Ha kezd párologni a leve akkor vizet adunk hozzá.


Közben elkészítjük a fetakrémet. A fetasajtot szétnyomkodjuk villával, összekverjük a tejföllel, fokhagymával, borssal, oreganoval, és friss petrezselyemzölddel kikeverjük, majd beleszórjuk a karikára vágott fekete olivát. Hűtőbe tesszük.


Amikor a hús már majdnem kész nekikezdhetünk a krumplipürének. A kockára vágott krumplit sós vízben puhára főzzük, majd szétnyomkodjuk v átpaszírozzuk. Kevés vajat adunk hozzá amivel habosra keverjük, aztán hozzáöntjük a tejet is. végül borssal, sóval és cukorral ízesítjük. Kicsit édeskés kell legyen az íze, hogy az utoljára beleszórt maréknyi durvára tört dióhoz jobban passzoljon.


Ha a hús már jó puha ( villával megbökve tudjuk meg), kiszedjük a levéből, tányérra helyezzük, ha úgy érezzük, kell hozzá, akor a pácléből besűríthetünk egy keveset és szószként leönthetjük vele, majd egy salátalevelet teszünk mellé, ebbe kanalazzuk bele a fetakrémet. Mellé habzsákkal, vagy kanállal megformálva gombócszerűen kinyomjuk a krumplipürét. A páclében főtt rozmaringszárral, friss petrezselyemzölddel díszítjük.


Sajnos képet nem tudok mutatni róla, de ígérem ha legközelebb készítek, akkor nem felejtem el. Jó étvágyat!



Ha többet szeretnétek tudni az állatról és a felhasználásáról a következő linken találtok információt:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!